Bude to už rok, čo som prednášala na Profesia Days v Bratislave. Žiaľ k prednáškam v Žiline a Košiciach, ktoré sa mali konať na jeseň zabránila pandémia. Nechcem ani teraz príliš motivovať či odrádzať. A ani neposkytnem nejaký jednoduchý návod na úspešné freelancerstvo krok za krokom. Nič také totiž v našom premenlivom svete biznisu neexistuje. To čo platí dnes, už totiž zajtra určite neplatí.
Superman na voľnej nohe.
Kto je vlastne freelancer? Je to nezávislý profesionál, ktorý sa necháva najímať firmami na prácu, na ktorú sa špecializuje. Freelancer má svoje podnikanie úzko späté so svojou osobou. Nemôže svoj biznis predať alebo rozdeliť. V samom strede je samotný človek, ktorý pracuje na seba a svoje meno, ktorý vykonáva konkrétnu profesiu či remeslo. Byť freelancerom, ale rozhodne neznamená pracovať v izolácii.
Ja som marketér a patrím do kategórie takzvaných digitálnych nomádov – sú to freelanceri, ktorí získavajú zákazníkov cez online platformy a ich práca je naprieč celými kontinentami (programátor, marketér, prekladateľ, copywriter, novinár, korektor, bloger…). Kreatívci – ich podnikanie osciluje na pomedzí biznisu a umeleckej tvorby (spisovateľ, hudobník, textár, kameraman, grafik, idea maker…). Startupisti sú freelanceri orientovaní na technologické a internetové startupy. Potom poznáme ešte podnikateľky na materskej, drobné frančízy, kontraktorov s jedným klientom, mediálne celebrity či športovci.
Ako sa stať úspešným freelancerom?
Možno sa môže zdať, že na to človek potrebuje nejaké vrodené nadanie, ale pravda je taká, že je to skôr ODBORNOSŤ, ODVAHA, VYTRVALOSŤ, ŠŤASTIE a NÁHODA.
Freelancing je vôbec najjednoduchším možným prístupom k podnikaniu, ale ružové okuliare treba dať určite bokom.
Práca na voľnej nohe je tvrdo pragmatická činnosť, ktorej cieľom je predovšetkým dlhodobá prosperita a obživa. Zbytočne budeme voľní, keď nebudeme mať čo do úst. Dá sa to preklenúť, keď nie si sám. Tak ako ja. Štart som si zvolila počas materskej dovolenky s tým, že si to vyskúšam na nečisto.
Pohoda, klídek, tabáček…
Medzi TOP POZITÍVA patrí predovšetkým týchto 10 výhod…..takže prečo je to také lákavé?
- Flexibilita a sloboda
- Robím čo ma baví
- Sám sebe pánom
- Pracujem na seba
- Lepšia odmena
- Nízko-nákladovosť
- Rovnováha práce a života
- Brand love
- Viac času
- Mobilita
Ako prichádzame o ilúzie?
Pre rovnováhu treba uviesť aj NEGATÍVA… tu nájdete TOP 10. Na vyriešenie niektorých stačí iba vytrvalosť a čas (napr. hľadanie prvých klientov, ťažké začiatky) …či začať napríklad popri zamestnaní, alebo ako som začala ja popri rodičovskej dovolenke. Na iné už existuje pomoc napr. osamelosť sa dá vyriešiť coworkingom. Problém s administráciou napríklad vyrieši outsourcing na freelance účtovníka.
- Výkyvy príjmov.
- Ztrata hraníc v práci a súkromí
- Hľadanie klientov
- Ťažké začiatky
- Osamelosť
- Sklony k workoholizmu
- Problém s administratívou
- Neplatiči
- Slabá podpora v chorobe a rodičovstve
- Najväčšia výzva je však nezastupiteľnosť.
Úspech sa rodí ťažko.
Keď sa vrátime k tomu, ako sa rodí úspech, tak pri akejkoľvek forme podnikania aj pri freelancingu platí, že je najlepšie pracovať na vlastnej predstave úspechu a nenechať si ju niekým vnútiť.
Kde sú hranice úspechu? Základná hranica: „Robíš poctivú prácu za dobré peniaze v obore, ktorý ťa baví a ktorému rozumieš. Pokiaľ sa uživíš, tak si úspešný“.
CIEĽ:
- Vydržať 2 roky.
- Položiť základy dobrého mena.
- Spokojnosť (plusy – mínusy = plus).
- Začať budovať finančnú rezervu.
Kedy je ten správny čas?
Na voľnú nohu môžeme vykročiť kedykoľvek, trebárs aj zo dňa na deň, ale naučiť sa podnikať trvá roky.
Je to podobné ako učiť sa umeniu, vede alebo novému jazyku. Na začiatku sú samozrejme základné znalosti a postupy, ale tie sami o sebe nestačia.
Freelancerstvo je beh na dlhé trate, pretože špičkový profesionál zreje časom a získanými skúsenosťami. Cenná a žiadaná odbornosť je lepšia než nadšenie bez kvalifikácie. Úspech teda vyžaduje schopnosť nájsť svoju odbornosť. A potom už len PRAX – PRAX – PRAX.
Odbornosť, alebo čo chce klient?
Klient chce znalosti, vedomosti, know-how, vzdelanie, kontakty atď. Neodmysliteľnou súčasťou freelancerstva by mala byť istá posadnutosť vlastným oborom či remeslom.
Musím byť odborník vo svojej profesii a musím poznať všetky jej špecifiká. Ako príklad uvediem moju klientku Kamilku, je to bývala tanečnica zo SĽUKu a v svojich 23 rokoch sa rozhodla zariskovať a ísť na „voľnú nohu“. Využila boom ľudovej kultúry a rozhodla priblížiť slovenský folklór aj bežnej verejnosti. Vymyslela nový produkt „folklórny aerobik“, čo je spojenie slovenského folklóru a športovej aktivity na spôsob aerobiku. Jej kurz Vykrúcaj sa moja zožal veľký úspech a funguje už štvrtý rok.
Odbornosť je síce najdôležitejšia, ale je iba prvou z 3 rovín podnikania.
Administratíva, alebo čo chce štát.
Je to tá väčšinou nepríjemnejšia časť podnikania na voľnej nohe. Jedine, že by ste boli práve freelanceri – účtovníci. 🙂
Odporúčam teda pri akejkoľvek forme podnikania (SZČO, SRO, Zmluva) využiť služby profesionála, ktorý túto špecifickú odbornosť s množstvom každoročných zmien zvládne dobre a rýchlo.
Neoplatí sa byť švajčiarskym nožíkom. Vždy budete horší ako profík v danom obore.
Vlastné podnikanie, alebo to čo chcem ja!
Patria sem všetky kľúčové oblasti ako je cenotvorba, ziskovosť, stabilita a osobná produktivita, časová flexibilita, uspokojenie z práce ale aj marketing či vyjednávanie.
TAK DO TOHO!