Diár. Pre niekoho je to nutnosť, bez ktorej nemôže byť. Lenže, aký diár si vybrať? Ten istý ako vlani? Iný? Denný, alebo týždenný? Odvážnejší, alebo formálnejší? V tomto podcaste dostanete odpoveď prečo si vybrať manažérsky diár od Managerky.
Som Andrea Krajčiová, nezávislá marketingová manažérka a digitálna nomádka.
Zápisníky si obľúbili už významní umelci a myslitelia dávnych dôb ako Vincent van Gogh, Pablo Picasso či Ernest Hemingway. Dnes je diár synonymom pre kultúru, cestovanie, kreativitu a osobnú identitu, a to ako v reálnom svete, tak aj vo svete digitálnom.
Určite už každý skúšal najrôznejšie to-do listy a kalendárové aplikácie, ideálne tie ktoré sú kompatibilné aj s googlom alebo teamsom. Mali rôzne členenia, úlohy sa dali triediť, posielali vám notifikácie, ale aj tak ste nakoniec skončili s papierovým diárom?
Vitajte medzi nami „klasikmi“, ktorí síce vedia oceniť modernú technológiu zjednodušovania, ale papier má napriek všetkým predpovediam pre nás svoje neodolateľné kúzlo.
Tak v čom je teda pes zakopaný?
1. Diár máme fyzicky po ruke. Je jednoducho viditeľnou súčasťou nášho pracovného stola či biznis tašky. Je pravda, že sa mi raz môj diár stratil, ráno som ho zabudla na kapote auta a pri odparkovaní mi spadol na zem. Ale za prvé sa mi to stalo iba raz (za viac ako 20 rokov používania) a za druhé mi nálezca hneď volal a diár pekne odovzdal do ruky. Vyplýva z toho, že netreba podceňovať vyplnenie kontaktného údaja.
2. Diár pomáha utriediť myšlienky a zapamätať si ich. Je dokázané, že veľa vecí, ktoré si zapíšeme rukou, si náš mozog lepšie zapamätá. Pri mobile to tak nie je, písanie rukou je totiž oveľa pomalšie, musíte nad ním viac premýšľať a sústrediť sa. Písanie na papier navyše vyžaduje činnosť stoviek svalov, čím aktivuje mozog, vďaka čomu si zapísaný text oveľa lepšie zapamätáme. Zapísané veci si vieme zvýrazňovať, vyfarbovať, krúžkovať a podobne, čo našu pamäť ešte viac posilňuje.
3. Písanie rukou upokojuje, podobne ako v detstve maľovanky. Keď totiž píšeme rukou, musíme sa sústrediť, upokojí sa tep aj myseľ. Pri písaní úloh rukou sa navyše lepšie triedia myšlienky, úlohy si lepšie premyslíme a ľahšie plníme.
4. Škrtanie! Poznáte ten skvelý pocit, keď si splnenú úlohu môžete silným ťahom pera preškrtnúť, pretože ste ho splnili? Tak to je ono! Práca je hotová!
5. A nakoniec sa zameriame na digitálne prepojenie papierového diára s online podcastami. Je jasné, že vo svete digitálnych technológií nemôžeme zatvárať oči ani pred jeho výhodami. Napriek tomu či práve preto, že máme radi „vôňu papiera“, nezaškodí prepojiť výhody offlinu a onlinu. Jednoduchou cestou je v tomto prípade QR kód, na načítanie ktorého si vystačíte so svojím smartfónom. Zapnete fotoaparát, namierite objektív na QR kód, systém sa vás opýta či chcete otvoriť zakódovanú webstránku a ak áno, tak sa jednoducho prekliknete k jej obsahu.
A aký je ideálny diár pre manažérov?
Ak hľadáte biznis diár, potrebujete dve veci, úplnú kvalitu a reprezentatívny vzhľad. S nálepkami, farbami a kreativitou v tomto prípade skôr šetrite, ideálne ich obmedzte na nulu. V tomto prípade totiž asi najviac platí staré známe, že menej je viac. S diárom polepeným nápismi a symbolmi alebo s akvarelovými obrazmi vo vnútri sa na vás kolegovia alebo obchodní partneri budú pozerať minimálne s údivom. Namiesto toho teda stavte na jednoduchosť, eleganciu a minimalizmus.
Ideálnou voľbou pre manažérov je týždenný diár s členením po hodinách. Týždeň vytvára kontext. Keď sa na svoje denné aktivity pozrieme v kontexte celého týždňa, začneme ich vidieť v pravdivejšom svetle. A presne na jeden pohľad vidíte, čo kedy máte.
- nedochádza k zahusteniu a prekombinovaniu rozvrhu
- sledujete úlohy a záväzky na konkrétny čas
- dávate svojmu životu štruktúru a poriadok
- posilňujete zručnosti riadenia času a samého seba
Využívajte naplno potenciál manažérskeho diára:
- Hneď na začiatku roka sa zamyslite a zapíšte si to, čo je pre vás zásadné z dlhodobého hľadiska. To zásadné musí byť vždy na prvom mieste.
- Vytýčte si najzásadnejšie priority pre tento rok. Použite mustry: koleso života, ročné smart ciele či matrix.
- Na začiatku každého kvartálu vyhodnoťte svoj pokrok za posledné obdobie a sformulujte svoje priority a kroky, ktoré urobíte. Zapíšte si svoje mesačné ciele.
- Každý týždeň spresnite svoje podstatné kroky, ktoré vás čakajú, sformulujte ich do okienok „priorita dňa“.
Na záver by som Vám chcela zaželať, aby ste si v roku 2024 splnili všetky svoje vytýčené ciele a vízie. Buďte lídrom svojho času, pretože našimi najväčšími darmi sú čas a sloboda voľby. Kľúčom je čas netráviť, ale investovať ho – do ľudí, do osobnej sily, do zmysluplných projektov a činností. Ako akýkoľvek iný zdroj, ak čas vyčerpáme, je preč. Organizovanie šetrí čas a vedie k väčšej výkonnosti. Neplytváme zbytočne svojím úsilím a vďaka vytyčovaniu cieľov a plánovaniu dosiahneme viac výsledkov.
Ďakujem za pozornosť a neváhajte so mnou zdieľať svoje myšlienky a skúsenosti. Na sociálnych sieťach ma nájdete pod menom managerka.sk na Facebooku a Instagrame a Andrea Krajčiová na Linkedin-e.